نگاهی کلی به خواص عرقیات

عرقیات یکی از پر مصرف ترین شکل های استفاده از گیاهان است. امروزه در ایران بیش از چهل نوع گیاه عرق گیری شده وجود دارد که بصورت خوراکی و طبی مورد استفاده قرار میگیرند. از معمولی ترین خواص در مانی عرقیات می توان به خاصیت ضد درد ،ضد میکرب،ضد انگل،ضد قارچ،ضد اسپاسم و آنتی اکسدان بودن آنها اشاره کرد.

این نکته را از یاد نبرید که بعضی افراد دارای بیماری های خاص و زنان باردار باید در مصرف عرقیات احتیاط کننده و با پزشک خودمشورت نمایند.

رایحه برخی عرقیات گیاهی می تواند گیرنده های بویایی را تحریک نموده و بر روند ساخته شدن هورمون ها ، سوخت ساز بدن، سطح هورمونهای جنسی،ساسماه دفاعی و ایمنی بدن،افکار و احساسات ما اثر بگذارند. این مواد معطر که مقدار آنها در عصاره و یا روغن گیاهان شفا بخش بیشتر وجود دارد با تحریک انتقال دهنده های عصبی موجب حالات روانی خاضی در انسان میشود و باعث سرخوشی و خشنودی میگردد. این بو ها می توانند استرس و تا حدودی درد را کاهش دهندو موجب تعادل عاطفی میگردند. تنفس رایحهه ای خوشبو با تحریک پیاز بویایی به درون ریه ها نفوذ کرده و با اختلاط با اکسیژن وارد خون میگردند و موجب بهبودی و خود درمانی بافت های بدن میشوند.این نوشیدنی ها بعلت طبیعی بودن تداخلی با هم ایجاد نمیکنند و می توان انها را با هم نوشید اما در هنگام مصرف عرقیات با دارو های شیمیایی باید احتیاط نمود.